top of page

Enciklopedija je pisano djelo u kojem se, abecednim ili drugim metodičkim slijedom sustavno obrađuju činjenice i spoznaje o svom ljudskom znanju. Opće enciklopedije obrađuju sva područja znanja, a specijalne samo znanja određenog područja (npr. vojna, pomorska, književna itd).

                                                                                                                                                         

PROLEKSIS

Prva hrvatska opća i nacionalna online enciklopedija, dakle takva koja izlazi na hrvatskom jeziku, koncipirana i uređivana na vlastitim leksikografskim zasadama, u vlastitom sustavu referenciranja, po formi i strogosti izvedbe klasična, a po mogućnosti komunikacije moderna elektronička enciklopedija; otvorena je, ali i urednički nadzirana.

Enciklopedija trenutno sadrži više od 62 000 članaka (uključujući članke unutar sintetskih natuknica)  te više od 17 000 ilustracija. Uže uredništvo enciklopedije čini 9 ljudi, a ukupno je na enciklopediji radilo više od 50 urednika, suradnika i autora članaka.

KRLEŽIJANA

Krležijana je enciklopedija o Miroslavu Krleži, središnjem opusu moderne Hrvatske, utemeljitelju Leksikografskoga zavoda. Krležino djelo svojom raznovrsnošću i opsegom omogućuje enciklopedijsku obradu, utjecajem na tijek naše književne tradicije i umjetničkom snagom zaslužuje je, a kompleksnošću, bogatstvom referencija, osobitošću stila te kontroverzijama koje su ga pratile gotovo je i zahtijeva.

ENCYKLOPAEDIA BRITANNICA

Sveobuhvatna enciklopedija na engleskom jeziku. Njeno prvo izdanje izlazilo je u Edinburgu u razdoblju od 1768. do 1771. i imalo je 3 knjige. 1980-ih godina Britannica je započela sa digitalnim izdanjima, a posljednje tiskano izdanje Encyclopaedie Britannice je 15. izdanje iz 2010. godine u 32 sveska. Nakladnik je 2012. godine prestao izdavati tiskano izdanje i enciklopedija je dostupna kao digitalni sadržaj kojem korisnici mogu pristupati putem web stranice ili mobilne aplikacije.

WIKIPEDIJA

Višejezična je, na Webu zasnovana enciklopedija slobodnog sadržaja. Ona postoji kao wiki, što podrazumijeva da se piše u suradnji s brojnim volonterima, te većinu članaka može uređivati svatko s pristupom Internetu i odgovarajućim web preglednikom. Projekt je započet 15. siječnja 2001. kao dodatak stručno pisanoj (i do sada ugasloj) Nupediji. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija zaklada Wikimedija, koja ima više od 15 milijuna članaka na mnogo jezika (uključujući 5 milijuna članaka na engleskom jeziku, te više od 180 tisuća na hrvatskom jeziku). Od početka joj raste popularnost, djelujući pozitivno na stvaranje drugih projekata od općeg interesa. Od urednika se traži da održavaju određenu razinu "neutralnosti" pri sažimanju istaknutih motrišta, bez određivanja objektivnosti istine.

bottom of page